Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Sipariş Takibi İletişim

Sipariş ve Destek:

0224 2248987 0224 2208146
Maça Müzik Blog

Teller hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Okumaya devam edin.


Birçok müzisyen ve öğrenci keman, viyola, viyolonsel ve bas için mevcut olan geniş tel yelpazesine hayran kalıyor ve bazen şaşkına dönüyor.  tellerin seçilmesiyle ilgili bazı temel soruları sizin  için yanıtlamak istiyoruz.

Her farklı tel türünün, enstrümanınızın sesini değiştirebilecek kendine özgü özellikleri vardır. Bu özellikler, enstrümanın kalitesinde, çalınabilirliğinde, ses seviyesinde ve cevap verme hızında değişiklikler yapabilir. Bazı durumlarda, bir veya daha fazla teli değiştirmek, enstrümanın aralığının belirli bir kısmındaki zayıflığı iyileştirebilir. Bazı enstrümanlar belirli bir tel türüne en iyi yanıt verirken diğer türlerle daha az iyi yanıt verir. Her enstrümanın kendi kişisel özellikleri vardır. Bir enstrümanla beğendiğiniz bir tel, başka bir marka ile en iyi sesi üretmeyebilir. Ayrıca tel seçimine etki eden çok sayıda çalma stili vardır. 

Yüzyıllar boyunca, tüm müzik telleri koyun bağırsağından yapıldı (çoğu kişinin inandığı gibi kedi bağırsağından değil). 16. Yüzyılda daha  kalın teller kütleyi azaltmak için gümüş telle sarıldı. Günümüzde neredeyse tüm bağırsak telleri alüminyum veya gümüş ile sarılmıştır. 20. yüzyılın başlarında, ses stabilitesini ve dayanıklılığı artırmak için tamamen metal teller kullanılmaya başlandı.. Keman için çelik E telleri popüler hale geldi, çünkü öncelikle bağırsak E telleri çok çabuk kırıldı. Yaklaşık 20 yıl önce, naylon çekirdekli teller piyasaya sürüldü. Bağırsak tellerinin tonal niteliklerine çok yakındırlar, ancak sürekli akort gerektiren bağırsak tellerine kıyasla ses açısından çok daha kararlıdırlar. Günümüzde perlon merkezli teller öğrenciler ve klasik enstrümanistler arasında en popüler tellerdir.

Bağırsak Merkezli Teller
Birçok klasik müzisyen, zengin armonilerle dolu karmaşıklık dolu sıcak sesleri için hala bağırsak tellerini tercih ediyor. Bir bağırsak tellerle çalarken, basit ve karmaşık olmayan bir tondan çok daha fazlasını duyabilirsiniz. Tepki, sentetik çekirdek tellerinden biraz daha yavaştır ve daha düşük bir gerilime sahiptir, bu da onlara parmakların altında esnek bir his verir. Barok enstrümanlar üzerinde erken müzik yapan müzisyenler, bağırsak tellerinden başka bir şey kullanmayı düşünmezler.

Bununla birlikte, bağırsak tellerle ilgili bazı sorunlar vardır, bunlardan en rahatsız edici olanı, bağırsak tellerin ses kararsızlığıdır. Bağırsak teller sık sık akordu bozulur. Takıldıktan sonraki bir hafta kadar ,  sürekli olarak akortlanmaları  gerekir. Ayrıca sıcaklık ve nemdeki değişikliklere karşı çok hassastırlar. Ek olarak, diğer dizelerin çoğundan daha pahalıdırlar. Bu özelliklerden dolayı bir başlangıç ??veya hatta orta seviyedeki bir öğrenciye bu telleri önermeyiz.

Çelik  Merkezli Teller
Çelik merkezli teller, kısmen bağırsak tellerin dezavantajları nedeniyle ve yeni başlayan öğrencilere uygun olması için  ortaya çıktı. Çelik merkezli teller, ilk takıldığında  bile çok kararlıdır. Ayrıca bağırsak  tellerden çok farklı bir sese sahiptirler. Hepsi basit, net, direkt, saf ve biraz sert bir sese sahiptirler. 

Çelik tellerin yapımında bazı ilginç değişiklikler oldu ve bu değişiklikler çellistlerin özellikle ilgisini çekti. Çelik çekirdekler (genellikle ipli veya spiral çelikten ince elyaflar) artık alüminyum, krom çeliği, tungsten, gümüş ve en son olarak titanyum gibi çeşitli metallerle sarılmaktadır. Teknolojideki bu değişiklikler, üreticilerin daha sofistike seslere sahip dizeler üretmesine izin verdi. Farklı markaları tartıştığımızda, bu farklı malzemeler ve benzersiz sesleri hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz.

Sentetik  Merkezli Teller
Son 25 yılda, gittikçe daha fazla müzisyen bağırsaktan sentetik merkezli tellere geçiş yaptı. Daha yaygın kullanılan sentetik, bir tür naylon olan Perlon'dur. Bu teller, bağırsak tellerinin tonal özelliklerinin çoğuna sahiptir, ancak ses açısından çok daha kararlıdır ve genellikle daha hızlı yanıt verir. Daha az akortlanmaları ve bağırsak tellerin stabilize olması için gereken zamandan daha kısa sürede (yalnızca bir veya iki gün sonra)  çalınması  gerekir. Merkezi sentetik olduğu için, bu tür bir telin kalitesi bağırsaklardan daha iyi olabilir, ancak bağırsak tellerin sahip olduğu ses zenginliğinden yoksundurlar. Bu nedenle, bazı müzisyenler bağırsak tellerini kullanmaya devam etmeyi tercih ediyor. Bugün piyasada her biri kendine has özelliklere sahip çok çeşitli sentetik merkezli teller bulunmaktadır.

Dize Göstergeleri
Hemen hemen tüm tellerin farklı kalınlık ve sertlikte olanları vardır . Yaylı enstrümanistlerin çoğu orta sertlikte olanları kullanır. Sattığımız tellerin çoğu, tüm enstrümana uyduğu için orta gerilimlidir! Genel olarak, normalden daha kalın bir tel, daha fazla ses ve bazen daha dolgun bir ses üretecek, ancak daha yavaş bir yanıt verecektir. Daha ince bir tel daha az gerilir ve daha hızlı yanıt verir, ancak daha az bir ses ve daha zayıf bir ses verecektir.

Hangi teli seçeceğiniz, çalmakta olduğunuz enstrümanın kalitesine bağlı olacaktır. Bir keman, ona daha fazla  güç veya daha fazla ses dolgunluğu vermek için daha kalın bir tele ihtiyaç duyabilir. Yine de diğer enstrümanlarda, bu kalın teller sesi boğacak ve tepkisiz ve donuk hale getirecektir.
Her enstrümanın farklı tellere farklı tepki verdiğini vurgulamalıyız. Sizin için en uygun teli belirlemenin tek yolu, kendi enstrümanınızda çeşitli telleri denemektir.

Tellerin Takılması
Bir takım veya tek bir E teli satın alırsanız, bunları mağazada sizin için ücretsiz olarak takabiliriz! tellerinizi altı ile on iki ayda bir değiştirmenizi öneririz. Zamanla teller parlaklığını ve netliğini kaybederek donuk ve cevap vermez hale gelir. 

Telleri değiştirirken, gerilimi yüksekte tumak için her seferinde yalnızca birini çıkarın. Telleri normal sesten daha tiz akortlamayın çünkü bu, teli zayıflatacak ve kırılma olasılığını artıracaktır.
Enstrümanınızın burgu, köprü ve kuyruğunun durumu çok önemlidir. Teller baş eşikteki kanallara ve köprüye doğru şekilde oturmalıdır. kanallar aşınmışsa veya düzensizse, telleriniz  daha kolay kırılacaktır. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için keman, viyola veya çellonuzu incelemekten mutluluk duyarız.

Keman, viyolonsel, viyola ve kontrbas  teli çevrimiçi olarak satın alımak için. Maça Müzik Teller

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.